ZSRR
1982 - Katalog Michel nr 5121
Znaczek z serii wydanej z okazji kongresu ornitologicznego w Moskwie w 1982.
Gęś tybetańska (Anser indicus) - duża gęś (wielkości gęsi zbożowej) zamieszkująca Azję Środkową. Tereny lęgowe położone są na Wyżynie Tybetańskiej. Zimuje w Indiach. W czasie wędrówek przelatuje nad Himalajami na wysokości ponad 10 000 m.
W Europie hodowana jest jako ptak ozdobny. Uciekinierki dostosowały się do europejskich warunków. W Niemczech i w Wielkiej Brytanii występuje zdziczała populacja tego ptaka. Sporadycznie gęś tybetańska pojawia się w towarzystwie innych gęsi w Polsce.
1989 - Katalog Michel nr 5965-5967
Pierwsza część serii ze znaczkami o kaczkach wydawana systematycznie od 1989-1995 przez ZSRR (od 1992 po rozpadzie już przez Pocztę Rosyjską).
Ohar (Tadorna tadorna) - gatunek opisywany już w części pierwszej LINK.
Cyraneczka (Anas crecca) - kaczka opisywana już w części pierwszej LINK.
Kazarka rdzawa (Tadorna ferruginea) - gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych , zamieszkujący wschodnią część basenu Morza Śródziemnego, Morza Czarnego, pas w Azji Środkowej po Amur oraz północno-zachodnią Afrykę, po Wyżynę Abisyńską. Tam gdzie woda nie zamarza osiadła, pozostałe populacje wędrowne. Zimuje w dolinie Nilu, Indiach i Azji Południowo-wschodniej. Sporadycznie pojawia się w Europie Środkowej i Zachodniej (spotykana także u nas, ale pochodzenie większości ptaków jest nieznane, wiele z nich to prawdopodobnie uciekinierzy z niewoli, tak jak para lęgowa na kościele we Wrocławiu w latach 1988–1990), oraz zachodniej części Morza Śródziemnego, osiągając Maderę na Atlantyku.
1990 - Katalog Michel nr 6099-6101
Krzyżówka (Anas platyrhynchos) - kaczka opisywana już w części pierwszej LINK.
Gągoł (Bucephala clangula) - opisywany już w części pierwszej LINK.
Hełmiatka (Netta rufina) - opisywana już w części pierwszej LINK.
1991 - Katalog Michel nr 6210-6212
Rożeniec (Anas acuta) - prawie wielkości krzyżówki (dł. :51-57 cm - u samca dodatkowo 10 cm sterówki), ale znacznie smuklejszy z długim zaostrzonym ogonem u samca. Samiec w szacie godowej ma czekoladową głowę i szyję z białym klinem sięgającym po bokach szyi na tył głowy. Przód szyi i pierś białe, boki popielate, tył ciała kremowy i czarny. Na wierzchu czarne i popielate wydłużone pióra. Lusterko połyskujące zielono. Samica skromnie ubarwiona, brunatno-beżowa z łuskowanym rysunkiem na piórach. Dziób u obu płci smukły, stalowoszary.
Jako kaczka zasiedlająca podmokłe łąki i tereny zalewowe jest w naszym kraju coraz rzadsza, będąc ptakiem ginącym (ok 40-60 par lęgowych).
Ogorzałka (Aythya marila) - Gatunek morski związany z wodami przybrzeżnymi i osłoniętymi zatokami morskimi. W kraju stwierdzono tylko jeden przypadek lęgu. W okresie migracji i zimowania należy na wybrzeżu do najliczniejszych kaczek morskich, regularnie zalatuje na wody śródlądowe w stadach do kilkudziesięciu ptaków.
Sterniczka zwyczajna, sterniczka białogłowa (Oxyura leucocephala) - Kaczka nurkująca wielkości głowienki (ok. 43–48 cm) o krępej sylwetce z dużą głową. Często pływa z zadartym długim ogonem. Ubarwienie brązowe, czarno prążkowane. Samiec ma białą głowę z czarnym wierzchem oraz nabrzmiały u nasady, niebieski dziób. Samica z jasnymi policzkami przedzielonymi brunatnym pasem. Stwierdzona w kraju ok. 14 razy.
Rosja
1992 - Katalog Michel nr 254-256
Cyranka (Anas querquedula) - gatunek opisywany już w części pierwszej LINK.
Głowienka (Aythya ferina) - długość ciała: 42-49 cm. Jedna z najliczniejszych lęgowych kaczek. Głowienka jest typowym przedstawicielem grążyc, czyli kaczek zdobywających większość swego pokarmu podczas nurkowania. Podczas gniazdowania w wysokim zagęszczeniu często samice podrzucają sobie wzajemnie jaja do gniazd.
Czuprynka (Anas falcata) - Gniazduje w północno-wschodnich terenach Azji (Kamczatka, północno wschodnia Rosja). Zimuje w południowo-wschodniej Japonii, Chinach i Pakistanie.
1993 - Katalog Michel nr 320-322
Birginiak (Polysticta stelleri) - gatunek arktyczny, gniazdujący na północy Syberii i nielicznie zimujący na północnym Bałtyku, skąd sporadycznie zalatuje na nasze wybrzeże. Stwierdzony w kraju ok. 100 razy, zwykle pojedyncze ptaki, czasem małe grupki.
Edredon (Somateria mollissima) - opisywany już w części pierwszej LINK.
Turkan (Somateria spectabilis) - gatunek tundrowy, rzadko pojawiający się na wodach Bałtyku i na naszym wybrzeżu. W Polsce stwierdzony ok. 30 razy, niemal wyłącznie na Bałtyku, najczęściej w Zatoce Gdańskiej.
1994 - Katalog Michel nr 389-391
Świstun (Anas penelope) - kaczka mniejsza od krzyżówki ,o zwartej sylwetce z krótką szyją i okrągłą głową. Samiec w szacie godowej ma rdzawobrązową głowę z żółtym czołem. Pierś brudnoróżowa, wierzch i boki ciała popielate z drobnym prążkowaniem, brzuch biały, a podogonie czarne. Na wierzchu skrzydeł biała podłużna plama na pokrywach skrzydłowych i zielono połyskujące czarne lusterko. Samica jest brązowo-rdzawa na głowie szyi i bokach z ciemniejszym grzbietem, i słabo zaznaczonymi plamami na skrzydłach. Dziób niebieskoszary z czarnym końcem.
Skrajnie rzadki ptak lęgowy - 5-10 par na północy kraju, częściej spotykany na przelotach.
Czernica (Aythya fuligula) - opisywana już w części pierwszej LINK.
Cyraneczka bajkalska (Anas formosa) - ptak ten zamieszkuje środkową i wschodnią Syberię oraz wybrzeża Bajkału. Zimuje w Azji Południowej i na Dalekim Wschodzie. Sporadycznie pojawia się w Europie oraz Ameryce Północnej. W Polsce odnotowane pojawienia są niepewne.
W roku 1995 została wydana jeszcze jedna, rosyjska seria z kaczkami, której niestety nie posiadam w kolekcji.