Część druga prezentująca sowy na znaczkach innych krajów niż Polska:
Ukraina
2003 - Katalog Michel Nr 574-585
Seria prezentująca gatunki sów Ukrainy.
Wszystkie te sowy występują również w Polsce (niektóre są lęgowe, inne natomiast zalatują z innych obszarów, głównie północy), brakuje jedynie sowy śnieżnej.
Lista gatunków przedstawionych na arkuszu (od lewej):
I rząd:
- Puchacz - gatunek lęgowy, liczebność w Polsce oceniana na 250-270 par (2007)
- Puszczyk uralski - gatunek lęgowy, szacowana liczebność lęgowa to 450-700 par (2008)
- Puszczyk (odmiany brązowej i szarej) - najliczniejsza polska sowa, gnieżdżąca się często w parkach miejskich i na cmentarzach.
- Puszczyk mszarny - w Polsce lęgowa rzadkość, do tej pory głównie zalatujący z Białorusi do polskiej części Puszczy Białowieskiej. Jednak od kilku lat możemy uznać gatunek za lęgowy dla naszego kraju. W 2010 zostały potwierdzone 2 lęgi na Polesiu Lubelskim.W 2012 było to już 8 par!
II rząd:
- Sóweczka - najmniejsza sowa Europy, nieliczny gatunek lęgowy w Polsce (głównie Karpaty, Sudety, Puszcza Białowieska )
- Włochatka - również nieliczna, lęgowa sowa u nas, szacowana liczba to 700-1000 par.
- Syczek - do tej pory zalatujący głownie z południowego wschodu. W roku 2013 był obserwowany w okresie lęgowym na Mazowszu. Lęgów nie udało się potwierdzić. Jednak po przykładzie Puszczyka Mszarnego możemy liczyć na nowy lęgowy gatunek sowy w przyszłości.
- Pójdźka- gatunek lęgowy ale niestety co raz mniej liczny z powodu braku miejsc lęgowych (dziupli) czy intensyfikacji rolnictwa.
III rząd:
- Płomykówka - gatunek lęgowy zamieszkujący osiedla ludzkie w pobliżu łąk i pól. Nieliczna jak większość naszych sów.
- Uszatka - obok puszczyka najliczniejsza krajowa sowa. Jednak jej liczebność w danych latach jest mocno uzależniona od ilośc gryzoni, na które sowy polują.
- Sowa błotna - najrzadsza Polska sowa, gniazduje jej ok. 20-100 par. Występuje na bagnach, torfowiskach niskich i mokradłach, unika lasów i gór.
- Sowa jarzębata - zalatująca czasami do Polski z dalekiej północy (ostatnie nawiedzenie z 2013 opisane w końcówce poprzedniego wpisu o sowach - LINK).
ZSRR
1979 - Katalog Michel Nr 4886
Płomykówka na znaczku z serii o ptakach leśnych.
1990 - Katalog Michel Nr 6063-6065
Seria przedstawiająca 3 gatunki:
- Sowę śnieżną,
- Puchacza
- Uszatkę.
Sowa śnieżna - jedyna nie opisana tutaj nasza krajowa sowa. Głownie dlatego, że gnieździ się na północy i w Polsce pojawia się czasem zimą (głównie młode ptaki).
Białoruś
2005 - Katalog Michel Nr 582
Znaczek z puszczykiem mszarnym, wydany z okazji wyboru Ptaka Roku Białorusi 2005 (od roku 2000, corocznie, Poczta Białorusi wydaje znaczek z ptakiem roku wybieranym przez BirdLife International).
Na znaczku pojawia się logo, wspomnianej wyżej, BirdLife International - to międzynarodowa organizacja, której celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk.
BirdLife International jest federacją organizacji zajmujących się
ochroną ptaków z różnych krajów, tzw. organizacji partnerskich. Polskim
partnerem BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz